wrapper

Aktuális

Az Országfásítási Program pályázatain már sokadjára nyert Zsámbék Város Önkormányzata. Ezúttal 30 darab nyírfa elültetésére került sor május 9-én a pumpapálya melletti területen, a megmozdulás igazi közösségi eseménnyé vált.
A szombat reggeli kertészkedéshez a Határ út végi kutyafuttatónál számtalan civil szervezet, csoport és diák is csatlakozott május elején. A faültetésen képviseltette magát a JóittÉlni csapata, a Premontrei Iskola dákjai, a Tündérkert Óvoda, a- Höcögő Néptáncegyüttes, a Zsámbéki Művelődési Ház, a Zsámbéki Polgármesteri Hivatal, az Apróka Bölcsőde, a Zsámbéki Sport Egyesület, a Varázsecset festőkör, a Zsámbéki Önkéntes Tűzoltó Egyesület, a tabatások, barantások, valamint Zsámbék Város Képviselő-testülete.

A rendkívül száraz föld belocsolását az önkéntes tűzoltók biztosították, a megjelent gyerekek és felnőttek pedig serényen lapátoltak Zsámbék főkertészének szakmai felügyelete mellett. Kovács László kérdésünkre elmondta, hogy az aszályos időjárás miatt az átlagosnál többet kell majd locsolni a magoncokat és közben az elpusztult fákat is pótolják majd. Hozzátette, hogy további fákat és cserjéket is ültetnek a következő időszakban. „Reményeink szerint a bokroktól lesz annyi árnyék, hogy talaj párolgása is kevésbé lesz drasztikus a jövőben, valamint szeretnénk évelőágyásos részeket is kialakítani” – fűzte hozzá.

A szintén az ültetésre kilátogató Horváth László megjegyezte: a pumpapálya szomszédságában egy 600 méteres futókör fog épülni még ebben az évben. - Alapvetően 2021-ben készült erre a területre egy Sport Park Koncepció. Különböző sportlehetőségekre, családi programokra alkalmas, játszótérrel is kiegészített parkot szeretnénk kialakítani ezen a területen, amihez szükséges egyfajta ligetesítés, itt-ott esetleg erdősítés is – fűzte hozzá a polgármester.

A most elnyert fákat ezeknek a terveknek megfelelően kezdték felhasználni, így összesen már hozzávetőleg 50 fa lesz a területen. Mint kiderült új feltétel, hogy legalább 15 ember részvételével ültessék el ezeket a fákat. - Nyilván meg tudnák oldani a kertészeink is, de ez egy közösségépítő, csapatépítő, a zsámbéki közösséget erősítő program. Külön öröm, hogy ennyi civil szervezet, oktatási-nevelési intézmények, felnőttek és gyerekek egyaránt megjelentek – hangsúlyozta a városvezető.

Horváth Lászlótól megtudtuk, hogy a 2024-ben indult önkormányzati ciklus egyik kiemelt célkitűzése a klímavédelem, teremtésvédelem. „Évek óta van klímastratégiánk, amit a lakosság bevonásával és a Klímabarát Települések Szövetségének szakembereivel raktunk össze. Ennek egyik fontos eleme az erdőtelepítés is. 2024 tavaszán már telepítettünk 1 hektár erdőt és idén ősszel is tervezünk egy hasonló mérető önkormányzati területet beültetni.”

A faültetés közösség-összekovácsoló szerepét tovább erősítette az a kedves gesztus, hogy minden résztvevő hazavihetett egy palántát a saját kertjébe a Mayer Kertészet felajánlása nyomán.

Sz.D.

A gyors növekedésű nyírfa fehér kérgével, légies megjelenésével és lecsüngő ágaival igen kedvelt kerti díszfa. A Közönséges nyírfa gyors növekedésű 15 méterre növő idősebb korban fehér törzsű kerti fa. Mutatós fehér kérge, lecsüngő vesszői, üde zöld levélzete és a már ősszel megjelenő barkavirágzata fokozzák díszítő értékét. Háromszög vagy rombusz alakú levelei ősszel sárgára színeződnek. A nyírfa rendkívül jól alkalmazkodó fa, szépen fejlődik a nedves, nyirkos és a száraz talajokon egyaránt.
Az Országfásítási Program egy 2019-ben meghirdetett, hosszú távú állami kezdeményezés, amelynek célja Magyarország erdővel és fával borított területeinek növelése, a klímaváltozás hatásainak mérséklése, valamint a vidéki települések zöldítése. A program az Agrárminisztérium koordinálásával, az Országos Erdészeti Egyesület és az állami erdőgazdaságok bevonásával működik a Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv részeként.
A fő stratégiai cél az volt, hogy:
• 2030-ra az ország erdősültsége elérje a 27%-ot,
• növekedjen a szén-dioxid-megkötés,
• javuljon a vidéki települések élhetősége,
• erősödjön a biodiverzitás,
• csökkenjen a hőszigethatás és az aszálykitettség.

A program indulásakor Magyarország erdősültsége kb. 22–23% volt, ami nagyjából 2 millió hektár erdőt jelentett. 2026-ra az erdővel és fával borított teljes terület arányát már kb. 25% fölé becsülhető.
• 2020–2021-ben kb. 12 ezer sorfát ültettek 475 településen.
• 2021–2022-ben már közel 900 település kapcsolódott be.
• 2025-ben a program 5. üteménél már több mint 1700 település jelentkezett, ezért az igényelhető fák számát 21 300-ra emelték.
• 2026-ban a kormány bejelentette, hogy a százezredik fa elültetését várják a programban.




Utoljára frissítve: szerda, 13 május 2026

Impresszum

A www.zsambek.hu oldalain található tartalom Zsámbék Város Önkormányzata és a Zsámbéki Polgármesteri Hivatal tulajdonát képezi. Előzetes írásos hozzájárulás nélkül tilos a weboldal egészének vagy részeinek bármilyen formájú közzététele, sokszorosítása, terjesztése, forgalomba hozatala.

Látnivalók

Barokk Templom
A Keresztelő Szent János ...
Bonzsák Kocsiszín Galéria
Rendszeres kiállítások, ...
GOKART
A zsámbéki Driving Camp ...
Helytörténeti Tűzoltó Kiállítás
Kedves Érdeklődők! A ...
Immaculata-emlékoszlop
Az emlékmű mai formájában nem ...
Józsefvárosi pinceterület
Összefüggő zöld sziget Zsámbék ...
Lámpamúzeum
Lámpamúzeum a Guiness rekorder ...
Pestis Kápolna
Zsámbék határában az Angyal ...
Romtemplom és Kőtár
Zsámbék egyedülálló ...

Zsámbék anno - galéria